E Premte, 21 Nentor 2014Njerėz tė “humbur”

Ramazan Hysa

Nga Ramazan SulaGjatė 17 viteve tė vendosjes tė rendit post socialist (jo komunist, si pėrpiqen ta quajnė “disa” socializmin; komunizmi mbetet njė ėndėrr tepėr e largėt pėr mbarė njerėzimin), Shqipėria humbi shumė. Humbi, ndoshta mė shumė se sa humbi nė luftėn kundėr pushtuesve nazifashistė dhe aleatėve tė tyre vendės. Humbjet janė tė prekshme e lehtėsisht tė llogaritshme. Humbje nė ekonomi, humbje nė arsim, humbje nė kulturė, humbje nė dinjitet. Tė gjitha kėto humbje mund tė rifitohen. Edhe humbjen e dinjitetit njerėzor mund ta rivendosim. Ndėrsa njerėzit e humbur fizikisht nuk rikthehen mė. Nė harkun kohor 17 vjeēar, Shqipėria humbi aq njerėz (dhe vazhdon tė humbasė ende!), sikur tė ishte (tė jetė) pėrfshirė nė njė luftė ndėrshtetėrore. Shumica e tė humburve qė nuk do tė rikthehen kurrė mė nė kėtė botė, morėn “rrugėn” pėr nė botėn tjetėr, nė forma e mėnyra tė ndryshme. Ca u vranė me njeri tjetrin pasi u ringjall sėmundja famėkeqe e gjak dhe hak marrjes (edhe sot e kėsaj dite ka jo pak tė ngujuar nėpėr kulla pėr shkak tė kėsaj sėmundjeje). Jo pak kanė pėrfunduar nė fundin e Adriatikut apo nėpėr telat me gjemba tė kufirit tokėsor shtetėror, ca mbetėn nė dėborėn e majave tė Pindit. Tė gjithė kėta dhanė frymėn e fundit nė rrugėn e ikjes nga vendi i tyre. E pa imagjinueshme! Rreth njė milion e gjysmė shqiptarė morėn rrugėn e ikjes mbasi u “lanė tė lirė” nga regjimi i ri demokratik i deformuar qė aktualisht ka njė moshė 17 vjeēare.

Kulmi i humbjeve njerėzore u shėnua nė vitin 1997. Shqiptarėt (njė pjesė e tyre) nisėn njė betejė tė ēmendur mes vetit. “Piramidat” e Sali Vebiut nuk pollėn as para, as mirėqenie. Ata pollėn vetėm tė pastrehė, kaos e ēoroditje masive. Pollėn shkatėrrimin e shtetit bashkė me strukturat e tij mė tė rėndėsishme, ushtrinė dhe mbrojtjen e rendit. Nė vend tė tyre lindėn banda e banditė. Shqiptarėt e pa fajshėm ranė pre e tyre. Vėllavrasja nisi rrugėn e saj tragjike. Nė pranverė- verėn e atij viti, numri i tė vrarėve ishte thjeshtė ēėshtje statistike.(Edhe nė Kosovė po vriteshin shqiptarėt. Dora qė i vriste njihej. Tė paktėn gjaku i tyre nuk shkoi dėm. Themelet e Pavarėsisė tė Kosovės e kanė bazėn te gjaku i bijve tė vet. Ndėrsa dora qė vrau dhe po vret ende bijtė e Shqipėrisė vazhdon tė mbetet mister). Flakėt e zjarrit tė vėllavrasjes “flakėruan” mė pėrvėluese dhe nuk u shuan pėr njė kohė tė gjatė nė rrethin mė verior tė vendit qė, herėt dhe vonė, ka lindur “burra kuvendi”, nė Tropojėn e patriotit trim Bajram Curri. (Nė ato malėsi kreshnikėsh me verė fllad freskėt, ujė kristal e dimėr paqėsor, flakėt e vėllavrasjes janė shuar, por prushi nėn hi vazhdon tė jetė nė temperaturėn e shkrirjes tė kromit qė mbanė nėn vete ajo tokė e zanave)... Nė ata vite tė mbrapshtė, Shqipėria humbi (krejt kot dhe pėr faj tė njė politike djallėzore e antikombėtare) shumė djem tė saj, njė pjesė prej tė cilėve jo vetėm qė nuk kanė varre por nuk u dihet as nami e as nishani....

Pėr kėtė kategori tė humburish (pa “nam e pa nishan”), kanė nisur e po bėhen pėrpjekje pėr t’i gjetur dhe pėr tė ecur nė gjurmėt e humbjes. Dhe kėto pėrpjekje nuk po bėhen as nga shteti e as nga organet e tij tė specializuara. Ato kanė nisur e po bėhen nga njė Televizion qė pėrpiqet tė shohė mė larg se politika, nga TV Vizion+.

Emisioni “Njerėz tė humbur” qė drejtohet me pėrkushtim nga gazetarja e dhembshur dhe humane Aida Shtino, bashkė me ekipin e saj profesionist e simpatik, ėshtė bėrė shpresė dhe kurajė pėr ata qė presin tė dashurit e tyre. Ēdo tė shtunė nė studion e kėtij emisioni shohim tė derdhen lot... lot nėnash, lot baballarėsh... lot gėzimi, por dhe lot pikėllimi e dhimbjeje tė thellė. Do tė dėshironim dhe tė uronim me gjithė zemėr qė tė derdheshin vetėm lot gėzimi! Gjithsesi, me gjithė pėrpjekjet e saj, ka njė kategori tė “humburish” qė mė kot pėrpiqet zonja Shtino tė kontaktojė me ta. Ata janė tė vetė “humbur”. Ky kontingjent pėrbėhet nga prostituta (tė pa dhunuara), nga ata qė merren me punė tė pista etj., tė kėtij lloji. Ėshtė pikėrisht ky kontingjent tė (vetė)humburish qė jo vetėm kanė humbur dinjitetin e tyre por kanė cenuar jo pak dinjitetin mbarėshqiptar. Nė tė vetė “humburit” ka dhe individė me “emėr”. Ata mund tė jenė (vetė) humbur edhe nėpėr botė por dhe brenda vendit(!). Tė tillė janė, bie fjala, ish kryetari i Sindikatave tė Pavarura tė Shqipėrisė, i mirėnjohuri Valer Xheka. Bėmat e tij nė “interes” tė punėtorėve (“tė pavarur”) dhe tė demokracisė nė vitet e para tė ndryshimeve tė mėdha, ende nuk janė fshirė nga kujtesa popullore. Grevat e famshme tė urisė tė minatorėve tė Valiasit e tė disa minierave tė tjera tė vendit, qenė vendimtare pėr ardhjen nė pushtet tė qeverisė tė parė “demokratike”. Nė tė vėrtetė ai hyri nė historinė e kapitalizmit shqiptar jo si sindikalist, por si pionier i “privatizimeve” tė objekteve e resurseve tė ish Bashkimeve Profesionale tė Shqipėrisė. Kėshtu pra, ky kryetar (i vetė shpallur) sindikalist i modelit “kapitalist”, i shėrbeu po me aq “devocion” fillimeve tė sistemit tė ri, sa i shėrbeu dhe sistemit paraardhės si drejtues i “zgjedhur” i pushtetit diktatorial. Pas katrahurės tė vitit 1997 dhe rėnies tė qeverisė tė cilės i kishte shėrbyer besnikėrisht ai “humbi”(!?). Humbi pėr sė gjalli pa nam e nishan, kryetari (historik) sindikalist, duke lėnė jetim “proletariatin” shqiptar. Edhe sot e kėsaj dite ai rezulton i “humbur”. Atė nuk mund ta gjejė kurrsesi emisioni i respektuar i Vizion +, sepse ai ėshtė i vetė “humbur”. Valer Xhekėn duhet ta kėrkojė e ta gjejė shteti. Por, me sa duket, atij (mė saktė qeverisė aktuale) nuk i hyjnė mė nė punė, ca mė shumė nuk i interesojnė personazhe tė (vetė)”humbur” si zotni Xheka, sepse kėrkimi e gjetja e tyre, mund t’iu prishi terezinė e rehatqeverisjes.

Njė tjetėr emėr i (vetė)“humbur” ėshtė dhe pas ardhėsi i V. Xhekės, kryetari aktual i Sindikatave tė Pavarura tė Shqipėrisė, zotni Gėzim Kalaja, i cili pėr vite me radhė ka drejtuar sindikatėn e minatorėve tė Shqipėrisė. Z. Kalaja dukej shpesh nė “aktivitetetet” e sindikatės tė tij tė “pa varur” kur P.D-ja ishte nė opozitė. Pas ardhjes nė pushtet tė saj, Kalaja nuk u duk mė. Kur nė minierėn e kromit Bulqizė renditej minatori i pestė qė humbte jetėn pėr tė siguruar bukėn e kalamajve, u shfaq nė publik pėrsėri Gėzimi. Ai nuk u shfaq duke ngushėlluar familjet qė humbėn tė dashurit e tyre e as nė krye tė ndonjė proteste tė sindikatės tė “pa varur”. Jo! Gėzimi, pas njė kohe tė gjatė i “humbur”, i a behu, sikur zbriti nga hapėsirat kozmike, drejt e nė sallėn e kongresit tė radhės tė sindikatės tij ku paraqiti raportin e “fitoreve madhėshtore” tė kėsaj sindikate (!). Nė ato dy ditė tė kongresit “historik”, Gėzim Kalaja gėzonte ngjashėm me njė tė sėmurė neuro psikik, edhe pse “Stambolli po digjej”...

Edhe kur numri i minatorėve qė, nė mėnyrė tragjike, i jepnin lamtumirėn kėsaj bote (nė minierat e kromit ku punojnė skllevėrit shqiptarė tė shek.XXI), arriti nė tetė, nėntė, Gėzim Kalaja pėrsėri nuk u duk as kund ! Mbase minatorėt qė u ndanė nga kjo botė (pėr njė copė bukė) nuk ishin tė “vetėt”(?)... Ndoshta ishin tė Kolės !?

As gjėmimi i Gėrdecit qė tundi Shqipėrinė e tronditi kontinente, nuk ia prishi letargjinė. Gjithsesi, Gėzim Kalaja rezulton i (vetė) “humbur”. Mos e kėrkoni! Nuk besoj se do tė bėhet i gjallė edhe nė ditėn e 1 Majit nė krye tė sindikatės tij pėr tė protestuar ndaj padrejtėsive qė u bėn qeveria . Ai, me siguri do tė (vetė) gjendet kur qeveria aktuale, do tė jetė nė opozitė. I gėzuar qofsh, o Gėzim nė tė dyja jetėt e tua, edhe kur je i humbur, edhe kur je i “gjetur”!

Lista e tė.(vetė) “humburve” nuk mbaron me tė dytin kryesindikalist tė “pa varur”, Gėzim Kalaja. Nė kėtė listė renditen dhe politikanė me mandat deputeti. Dhe janė jo pak . Opinioni publik dhe ca mė shumė zgjedhėsit qė i kanė votuar, i njohin. I njohin nga fjalimet e zjarrta qė mbanin para tyre kur ishin kandidatė. Dhe, sapo futėn nė xhep mandatin e shumėdėshiruar, nuk u ndien mė, nuk u “dukėn” mė. U “humbėn” (!) Tė tillė politikanė-deputetė qė paraqiten nė Kuvendin e “Burrave” vetėm pėr tė nėnshkruar borderonė, ēdo emėr mund t’iu shkojė pėr shtat por kurrsesi “Burra Shteti” s’mund tė jenė. Dhe pėr ēudi, numri mė i madh i politikanėve deputetė tė (vetė) “humbur” i pėrkasin opozitės !?. Gjithsesi, ata janė tė (vetė) “humbur”. Mos i kėrkoni kot sepse nuk i hyjnė askujt mė nė punė. Jezu Krishti pėr kėtė kategori tė “humburish” ka thėnė: “Lini ‘tė vdekurit’ me tė vdekurit!”...

E Premte, 02 Maj 2008


Komentet e juaja

E Hene, 23 Janar 2012  altina sulejmani
sa bukur e di qe minatoret jane te Koles ! Ai i ka eshte e vertete dhe duket sa po i mbron sepse jemi ne 2012 dhe koha ka treguar se kush eshte Kola dhe kush eshte Gezimi. sa per Gezimin qe ke shkruar neuropsikiater , mbaje per vete ose per ate qe te ka thene ta shkruash , kur ka nxjerre me mijera vete ne proteste Gezimi dhe ti Kola i thoshit ati muhabetit akoma koko . ndaj kur te shruash here tjeter mesoje mire historine se vetem legenat shtremberojne realitetin .

Komento

Mesfushori i Olympiakosit, shqiptari nga Struga me nënshtetësi zviceriane, Pajtim Kasami, është shpallur lojtari...
Ish traineri i Greqisë, portugezi Fernando Santos do të jetë traineri i ri i përfaqësueses së...
Qëndrimi i Frank Lampard-it tek Manchester Cuty ka gjasë të shtyhet deri në shkurt të 2015-s, sipas Sky...
Manchester United vazhdon tatëpjetën, teksa të dielën u mund 5-3 nga Leicester City. Për një nga legjendat...
Daniele de Rossi do të mungojë nga ndeshjet vendimtare me Manchester Sity dhe Juventus, pasi siç bëri të ditur...
Avantazh të SYRIZA-s kundrejt Demokracisë së Re konstatojnë dy sondazhet e fundit. Në sondazhin e publikuar...
Që nga e premtja 19 shtator ka hyrë në fuqi amendamenti për makinat e pasiguruara, sipas të cilit u rikthehen...
Për tremujorin e tretë të këtij viti do të kemi për herë të parë ritme pozitive zhvillimi,...
Drekë pune do të kenë në Berlin, kryeministri grek Antonis Samaras dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, të...
Që nga e hëna, 15 shtator rikthehen masat kufizuese për qarkullimin e mjeteve në qendër të Athinës...


© Copyright 2003 - 2014  Tribuna   Te gjitha te drejtat e rezervuara WPP