E Marte, 21 Tetor 2014Protagonistėt

Njerėz dhe ngjarje gjatė javės

Niko Ago

Iku njėri vit e hyri viti tjetėr. Domethėnė ky nuk ėshtė lajm (ekskluziv) por, pėrpiqem tė kujtoj ēfarė dua tė harroj e ēfarė tė kujtoj nga ai qė iku. Kemi president tė ri nė atdhe, pas stėrmundimesh e ... braktisjesh tė frontit partiak! Akoma nuk kemi drita por, kemi me bollėk mbeturina rrugėve. Pėrjetuam grevėn e parė ku shqiptarėt, ēuditėrisht, demonstruan pėr punė, ujė, dritė, arsim dhe drejtėsi! Pothuajse patėm besuar se, tė tilla hollėsira, nuk prekin njė komb kaq indiferent siē ėshtė ky yni. Pėr ne mjafton demokracia. Qoftė dhe si fjalė. Demokraci tė thotė tjetri dhe, aty pėrmblidhen tė gjitha. Teprojnė detyrimet e shtetit. Mjafton qė kemi shtet. Nėse kemi. Kemi ministėr pa imunitet (i cili siē mėsojmė, prej datės 6 Janar e deri nė datėn 9, ėshtė pa nam e nishan nė Vendet e Ulėta) por, populli ka fituar imunitet nga korrupsioni. Askujt nuk i vritet mė ndėrgjegjja pėr kėtė. 71% e jona, kemi futur dorėn nė xhep. Natyrisht, jo vetėm nga tė ftohtit. Parashikohet rendiment mė i mirė vitin nė vazhdim. Filluan dhe shirat mė shpejtė sivjet!...Nicola Sarkozy! Presidenti i adhuruar, bashkėshorti i lakmuar, prindi i pėrkushtuar, njerku i kėrkuar!

Nė supet vigane presidenciale, nuk mbėshtetet vetėm njė popull me famė dhe me kulturė tė lakmuar sikurse ėshtė ai francez, por dhe djali i Carla Brunit. Dhe cili vallė, nuk do tė deshte tė ishte nė rolin e tij?! Natyrisht, jo tė djalit tė Carlės. Nė rolin e shoqėruesit tė Carlės! Njoh dy-tre miq tė mitė qė, edhe vetė Carlėn do mbanin nė supe, po tė lindte nevoja! Ndryshimi midis sė majtės franceze dhe konservatorėve, ėshtė vetėm djali mbi supe. Miterrani, asnjėherė nuk parakaloi me vajzėn e sė dashurės mbi shpinė. Ndėr tė tjera, atje ndodh gjithēka qė ndodh dhe gjetkė. Vetėm se gjetkė, djalin e tė dashurės mbi supe nuk (guxojnė) ta mbajnė presidentėt. Kėtu nė Greqi, madje, edhe kur i bėjnė djemtė vetė me tė dashurėn e tyre, vetėm kur e thotė shkenca e pranojnė. Mė mirė vonė se kurrė!Pėr 2008-ėn, njėrėn nga dhuratat qė qeveria vendosi ti bėj Shqipėrisė, ėshtė dhe vendosja e njė polici nė ēdo kilometėr katrorė! 28 748 policė, kanė pėr tė vigjiluar kėtij moti, pėr tu ndjerė populli i qetė. Mos vallė, ka ndėrmend qeveria tė zėvendėsoj dėshmorėt me ruajtės rendi? Njė shije pėr devocionin e policisė ndaj qytetarėve, morėn kėto ditė protestuesit nė Vlorė. Disa prej tyre u gjendėn me gjymtyrė tė thyer. Po, helbete, edhe gjymtohesh nga demokracia. Nuk ėshtė e tėra fushė me lule. Tė qe ashtu, bėheshin tė gjithė demokratė. Ata qė janė, janė tė zgjedhur. Ka dhe sakrifica demokracia, si e quajte ti?!Gramoz Ruēi u premtoi socialistėve shqiptarė se, nė rastin kur PS-ja ka pėr tė fituar zgjedhjet (themi tani, mos e merrni dhe kaq seriozisht), Edi Rama do tė bėhet kryeministėr! Kemi ndėrruar-tha Ruēi- nė 6 vjet pushtet, 6 kryeministra. Ka tė drejtė partia nė pushtet qė nuk ndryshon kryeministrin. Mė lehtė mė duket tė ndėrrohen shqiptarėt me tė tjerė banorė, sesa kryeministri i tyre. Do mė thuash qė, tė gjithė ata qė fitojnė zgjedhjet dhe janė nė krye tė partisė triumfuese, kryeministra bėhen. Drejt drejt po, tek ne nuk ndodh si kudo. Madje, qė tė tregojmė se nuk jemi si tė tjerėt, dhe ti bėjmė ata tė tjerėt tė bėjnė... paf! nga xhelozia, kemi nė parlament 13 parti politike. Hajde pastaj e merru vesh, ke pėr tė mė thėnė. Qartė! Por vallė, merren ndonjėherė vesh nė parlamentin tonė?! Pastaj, ne kemi qenė tė uritur pėr politikė vėllezėr. Por edhe pėr poste, prapė tė uritur kemi qenė. Tani, e di qė do pyesėsh nėse posti dhe partia tė shuan urinė?! Jo, urinė nuk ta shuan po, oreksin ama, ta hap! Ėhė! Mulli guri ta bėn stomakun posti dhe partia.Mund tė gėzoheni, mund tė lumturoheni, mund tė krenoheni! Ēezari dhe Popmpeu u ndeshėn tek shkėmbi Kavajės! Patjetėr! Dhe jo vetėm u ndeshėn po, Ēezari e bėri dhe me hile se, pėr tė mos e zėnė shigjetat e Pompeut, fshihej prapa shkėmbit. Kėsisoj, nuk qe aspak e rastėsishme zgjedhja e vendit. Tė dashuruar me Teutėn ishin miqtė romakė. Ajo kalonte aty pėrditė e shkonte nė plazh. Ē’tė bėn dashuria ė?! Kėshtu u mund Pompeu se ndryshe, akoma dhe sot do kishim gladiatorėt me ēadrat e tyre nga Shkėmbi i Kavajės nė plepa. Kushedi se sa turistė do na vizitonin?! Historia na i ka borxh njė duel.Presidenti Amerikan dhe mik pas miku i shqiptarėve, Xhorxh Bush Junior, ka filluar vizitėn nė Izrael dhe nė Palestinė. Kush dyshon pas kėsaj se, problemi i Lindjes sė Mesme nuk do tė zgjidhet, le tė hedhė njė sy nga Kosova! Miku i madh amerikan, kur jep fjalėn pėr zgjidhjet diplomatike tė vatrave tė nxehta, ėshtė si tė ketė nėnshkruar kontratė! Pėr tė kundėrtėn, doemos.Politika ėshtė art apo arti ėshtė politikė? Dilemė e pazgjidhshme kėsi kohe nė Greqi, qė lidhet mė sė shumti me familjen, bashkėjetesėn, artin e politikės dhe politikėn artistike! Atje ku politikanėt “zbulohen” tė kenė marrėdhėnie jashtė martesore dhe tentojnė kėrcime tarracash, artistėt aplikojnė artin e politikės dhe tė diplomacisė sė marrėdhėnieve seksuale. Asnjėherė mė shumė se tani, lindja e njė fėmije nuk ka qenė njė gabim momental! Sepse, kėngėtari di dhe bėn politikė me seksin jo bashkėshortor. Politikani, na bind qė nuk di tė bėj aspak art!

E Premte, 11 Janar 2008Komento

Mesfushori i Olympiakosit, shqiptari nga Struga me nënshtetësi zviceriane, Pajtim Kasami, është shpallur lojtari...
Ish traineri i Greqisë, portugezi Fernando Santos do të jetë traineri i ri i përfaqësueses së...
Qëndrimi i Frank Lampard-it tek Manchester Cuty ka gjasë të shtyhet deri në shkurt të 2015-s, sipas Sky...
Manchester United vazhdon tatëpjetën, teksa të dielën u mund 5-3 nga Leicester City. Për një nga legjendat...
Daniele de Rossi do të mungojë nga ndeshjet vendimtare me Manchester Sity dhe Juventus, pasi siç bëri të ditur...
Avantazh të SYRIZA-s kundrejt Demokracisë së Re konstatojnë dy sondazhet e fundit. Në sondazhin e publikuar...
Që nga e premtja 19 shtator ka hyrë në fuqi amendamenti për makinat e pasiguruara, sipas të cilit u rikthehen...
Për tremujorin e tretë të këtij viti do të kemi për herë të parë ritme pozitive zhvillimi,...
Drekë pune do të kenë në Berlin, kryeministri grek Antonis Samaras dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, të...
Që nga e hëna, 15 shtator rikthehen masat kufizuese për qarkullimin e mjeteve në qendër të Athinës...


© Copyright 2003 - 2014  Tribuna   Te gjitha te drejtat e rezervuara WPP