E Merkure, 26 Nentor 2014Protagonist

Njer?z dhe ngjarje gjat? jav

Niko Ago

Iku nj?ri vit e hyri viti tjet?r. Dometh?n? ky nuk ?sht? lajm (ekskluziv) por, p?rpiqem t? kujtoj ?far? dua t? harroj e ?far? t? kujtoj nga ai q? iku. Kemi president t? ri n? atdhe, pas st?rmundimesh e ... braktisjesh t? frontit partiak! Akoma nuk kemi drita por, kemi me boll?k mbeturina rrug?ve. P?rjetuam grev?n e par? ku shqiptar?t, ?udit?risht, demonstruan p?r pun?, uj?, drit?, arsim dhe drejt?si! Pothuajse pat?m besuar se, t? tilla holl?sira, nuk prekin nj? komb kaq indiferent si? ?sht? ky yni. P?r ne mjafton demokracia. Qoft? dhe si fjal?. Demokraci t? thot? tjetri dhe, aty p?rmblidhen t? gjitha. Teprojn? detyrimet e shtetit. Mjafton q? kemi shtet. N?se kemi. Kemi minist?r pa imunitet (i cili si? m?sojm?, prej dat?s 6 Janar e deri n? dat?n 9, ?sht? pa nam e nishan n? Vendet e Ul?ta) por, populli ka fituar imunitet nga korrupsioni. Askujt nuk i vritet m? nd?rgjegjja p?r k?t?. 71% e jona, kemi futur dor?n n? xhep. Natyrisht, jo vet?m nga t? ftohtit. Parashikohet rendiment m? i mir? vitin n? vazhdim. Filluan dhe shirat m? shpejt? sivjet!...Nicola Sarkozy! Presidenti i adhuruar, bashk?shorti i lakmuar, prindi i p?rkushtuar, njerku i k?rkuar!

N? supet vigane presidenciale, nuk mb?shtetet vet?m nj? popull me fam? dhe me kultur? t? lakmuar sikurse ?sht? ai francez, por dhe djali i Carla Brunit. Dhe cili vall?, nuk do t? deshte t? ishte n? rolin e tij?! Natyrisht, jo t? djalit t? Carl?s. N? rolin e shoq?ruesit t? Carl?s! Njoh dy-tre miq t? mit? q?, edhe vet? Carl?n do mbanin n? supe, po t? lindte nevoja! Ndryshimi midis s? majt?s franceze dhe konservator?ve, ?sht? vet?m djali mbi supe. Miterrani, asnj?her? nuk parakaloi me vajz?n e s? dashur?s mbi shpin?. Nd?r t? tjera, atje ndodh gjith?ka q? ndodh dhe gjetk?. Vet?m se gjetk?, djalin e t? dashur?s mbi supe nuk (guxojn?) ta mbajn? president?t. K?tu n? Greqi, madje, edhe kur i b?jn? djemt? vet? me t? dashur?n e tyre, vet?m kur e thot? shkenca e pranojn?. M? mir? von? se kurr?!P?r 2008-?n, nj?r?n nga dhuratat q? qeveria vendosi ti b?j Shqip?ris?, ?sht? dhe vendosja e nj? polici n? ?do kilomet?r katror?! 28 748 polic?, kan? p?r t? vigjiluar k?tij moti, p?r tu ndjer? populli i qet?. Mos vall?, ka nd?rmend qeveria t? z?vend?soj d?shmor?t me ruajt?s rendi? Nj? shije p?r devocionin e policis? ndaj qytetar?ve, mor?n k?to dit? protestuesit n? Vlor?. Disa prej tyre u gjend?n me gjymtyr? t? thyer. Po, helbete, edhe gjymtohesh nga demokracia. Nuk ?sht? e t?ra fush? me lule. T? qe ashtu, b?heshin t? gjith? demokrat?. Ata q? jan?, jan? t? zgjedhur. Ka dhe sakrifica demokracia, si e quajte ti?!Gramoz Ru?i u premtoi socialist?ve shqiptar? se, n? rastin kur PS-ja ka p?r t? fituar zgjedhjet (themi tani, mos e merrni dhe kaq seriozisht), Edi Rama do t? b?het kryeminist?r! Kemi nd?rruar-tha Ru?i- n? 6 vjet pushtet, 6 kryeministra. Ka t? drejt? partia n? pushtet q? nuk ndryshon kryeministrin. M? leht? m? duket t? nd?rrohen shqiptar?t me t? tjer? banor?, sesa kryeministri i tyre. Do m? thuash q?, t? gjith? ata q? fitojn? zgjedhjet dhe jan? n? krye t? partis? triumfuese, kryeministra b?hen. Drejt drejt po, tek ne nuk ndodh si kudo. Madje, q? t? tregojm? se nuk jemi si t? tjer?t, dhe ti b?jm? ata t? tjer?t t? b?jn?... paf! nga xhelozia, kemi n? parlament 13 parti politike. Hajde pastaj e merru vesh, ke p?r t? m? th?n?. Qart?! Por vall?, merren ndonj?her? vesh n? parlamentin ton??! Pastaj, ne kemi qen? t? uritur p?r politik? v?llez?r. Por edhe p?r poste, prap? t? uritur kemi qen?. Tani, e di q? do pyes?sh n?se posti dhe partia t? shuan urin??! Jo, urin? nuk ta shuan po, oreksin ama, ta hap! ?h?! Mulli guri ta b?n stomakun posti dhe partia.Mund t? g?zoheni, mund t? lumturoheni, mund t? krenoheni! ?ezari dhe Popmpeu u ndesh?n tek shk?mbi Kavaj?s! Patjet?r! Dhe jo vet?m u ndesh?n po, ?ezari e b?ri dhe me hile se, p?r t? mos e z?n? shigjetat e Pompeut, fshihej prapa shk?mbit. K?sisoj, nuk qe aspak e rast?sishme zgjedhja e vendit. T? dashuruar me Teut?n ishin miqt? romak?. Ajo kalonte aty p?rdit? e shkonte n? plazh. ?t? b?n dashuria ??! K?shtu u mund Pompeu se ndryshe, akoma dhe sot do kishim gladiator?t me ?adrat e tyre nga Shk?mbi i Kavaj?s n? plepa. Kushedi se sa turist? do na vizitonin?! Historia na i ka borxh nj? duel.Presidenti Amerikan dhe mik pas miku i shqiptar?ve, Xhorxh Bush Junior, ka filluar vizit?n n? Izrael dhe n? Palestin?. Kush dyshon pas k?saj se, problemi i Lindjes s? Mesme nuk do t? zgjidhet, le t? hedh? nj? sy nga Kosova! Miku i madh amerikan, kur jep fjal?n p?r zgjidhjet diplomatike t? vatrave t? nxehta, ?sht? si t? ket? n?nshkruar kontrat?! P?r t? kund?rt?n, doemos.Politika ?sht? art apo arti ?sht? politik?? Dilem? e pazgjidhshme k?si kohe n? Greqi, q? lidhet m? s? shumti me familjen, bashk?jetes?n, artin e politik?s dhe politik?n artistike! Atje ku politikan?t ?zbulohen? t? ken? marr?dh?nie jasht? martesore dhe tentojn? k?rcime tarracash, artist?t aplikojn? artin e politik?s dhe t? diplomacis? s? marr?dh?nieve seksuale. Asnj?her? m? shum? se tani, lindja e nj? f?mije nuk ka qen? nj? gabim momental! Sepse, k?ng?tari di dhe b?n politik? me seksin jo bashk?shortor. Politikani, na bind q? nuk di t? b?j aspak art!

E Premte, 11 Janar 2008Komento

Mesfushori i Olympiakosit, shqiptari nga Struga me nënshtetësi zviceriane, Pajtim Kasami, është shpallur lojtari...
Ish traineri i Greqisë, portugezi Fernando Santos do të jetë traineri i ri i përfaqësueses së...
Qëndrimi i Frank Lampard-it tek Manchester Cuty ka gjasë të shtyhet deri në shkurt të 2015-s, sipas Sky...
Manchester United vazhdon tatëpjetën, teksa të dielën u mund 5-3 nga Leicester City. Për një nga legjendat...
Daniele de Rossi do të mungojë nga ndeshjet vendimtare me Manchester Sity dhe Juventus, pasi siç bëri të ditur...
Avantazh të SYRIZA-s kundrejt Demokracisë së Re konstatojnë dy sondazhet e fundit. Në sondazhin e publikuar...
Që nga e premtja 19 shtator ka hyrë në fuqi amendamenti për makinat e pasiguruara, sipas të cilit u rikthehen...
Për tremujorin e tretë të këtij viti do të kemi për herë të parë ritme pozitive zhvillimi,...
Drekë pune do të kenë në Berlin, kryeministri grek Antonis Samaras dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, të...
Që nga e hëna, 15 shtator rikthehen masat kufizuese për qarkullimin e mjeteve në qendër të Athinës...


© Copyright 2003 - 2014  Tribuna   Te gjitha te drejtat e rezervuara WPP