E Shtune, 22 Nentor 2014Dėshmia e penalitetit, tani, on-line

Ministri i Drejtėsisė, Enkelejd Alibeaj, ka vlerėsuar sistemin on-line tė dėshmive tė penalitetit, “njė shėrbim, i cili pėr herė tė parė heq procedurat nė shumė raste burokratike”.

Sipas ministrit, “nuk do t’u kėrkohen mė individėve kėto lloj procedurash, por do tė krijohen thjesht dhe vetėm nga ana e institucioneve shtetėrore, ndėrsa qyetarėt do tė mjaftohen vetėm me vetėdeklarimin”.

Gjatė ceremonisė sė inaugurimit tė sistemit on-line tė dėshmive tė penalitetit, ku mori pjesė edhe kryeministri Berisha, ministri Alibeaj shprehu filozofinė e re tė trajtimit dhe marrėdhėnieve midis publikut dhe shtetit. “E gjithė kjo filozofi konsiston nė faktin se, duke i kėrkuar individėve vetėdeklarimin gjithmonė nėn pėrgjegjėsinė e tyre ligjore, krijohet njė marrėdhėnie e re midis qytetarėve dhe shtetit’’, theksoi ministri.

Duke shprehur rėndėsinė e kėtij procesi ministri tha se “qyetetarėt trajtohen tashmė nė mėnyrė mė ligjore, mė fisnike, ashtu siē edhe u takon duke mos u krijuar asnjė barrė dhe asnjė praktikė dhe procedura korruptive, duke u hequr lodhjen e tyre ligjore dhe burokratike qė i ka shoqėruar kjo burokraci shtetėrore deri mė tani”. “Por, nga ana tjetėr, kėrkohet ndėrgjegjėsimi dhe pėrgjegjshmėria mė e lartė ligjore’’, vuri nė dukje ministri.

“Ėshtė kjo filozofia mė e re, qė qeverisja aktuale ka vėnė si qėllim tė saj duke iu referuar gjithashtu edhe teknologjisė sė informacionit nė arritjen e kėtij qėllimi’’, theksoi Ministri i Drejtėsisė, Enkelejd Alibeaj.

Ndėrsa zv/ministri i Drejtėsisė, Eduart Halimi, tha se ‘’gjithė procesi ėshtė ndjekur nga Kėshilli i Europės’’. Nė lidhje me mbrojtjen e tė dhėnave personale Halimi shpjegoi se ‘’ka dy aspekte; asnjė i dėnuar nuk do tė dalė nė regjistrin on-line, ndėrsa nė Ministrinė e Drejtėsisė do tė krijohet njė strukturė e veēantė pėr tė mbrojtur hyrjet e paligjshme nė kėtė sistem nė qoftė se do tė kostatohet”. “E gjithė puna u realizua me njė kosto mjaft tė ulėt nga firma CACTUS”, bėri tė ditur Halimi.

Numri i qytetarėve qė paraqiten nė zyrat e gjendjes gjyqėsore ėshtė aktualisht 1000-1500 vetė nė ditė. Ndėrkohė qė dėshmitė e penalitetit kėrkohen nga institucione shtetėrore ose private pėr personat qė do tė fillojnė punė, pėr pėrgatitjen e dokumenteve pėr shkollė tė lartė, pėr leje arme, lėnie ose marrje shtetėsie shqiptare, ambasadat e akredituara nė Shqipėri, etj. Pavarėsisht nga shėrbimi qė ofrohej brenda ditės, nga Zyra e Gjendjes Gjyqėsore kjo dukuri kishte shpenzime tė larta sidomos pėr qytetarėt qė vinin nga rrethet e ndryshme tė vendit.25 Institucionet qė lidhen me serverin qendror te sistemit on-line tė dėshmive tė penalitetit nė Ministrinė e Drejtėsisė:Kėshilli i Ministrave

Ministria e Mbrojtjes

Drejtoria e Pėrgjithshme e Doganave

Garda e Republikės

Kėshilli i Lartė i Drejtėsisė

Shėrbimi Infromativ i Shtetit

Ministria e Punėve Publike, Transportit dhe Telekomunikacionit

Komisioni Qendror i Zgjedhjeve

Kabineti i Presidentit

Kuvendi

Drejtoria e Pėrgjithshme e Burgjeve

Ministria e Financave

Prokuroria e Pėrgjithshme

Drejtoria e Pėrgjithshme e Tatimeve

Departamenti i Administratės Publike

Ministria e Punės

Banka e Shqipėrisė

Ministria e Brendshme

Interpol Tirana

Drejtoria e Pėrgjithshme e Policisė sė Shtetit

Ministria e Ekonomisė

Ministria e Jashtme

Pėrfaqėsia e Bashkimit Europian

Pėrfaqėsia e Kėshillit tė Europės

Pėrfaqėsia e NATO-s.

E Premte, 11 Janar 2008


Komentet e juaja

E Hene, 15 Shtator 2014  Ilirjana Zekja
Vetedeklarim per deshmine e penalitetit
E Merkure, 03 Shtator 2014  Esma Bala
Ku merret dƫshmia e penalitetit? Sa kushton ?
E Marte, 27 Maj 2014  Haxhi Lulo
Kisha dy muaj qe prisja deshmite e penalitetit dhe me ne fund me erdhi me gabim ne emrin e babait si mund te veproj une tani kur duhet qe brenda nje jave ti dergoj ne Kanada se me mbaron afati?
E Enjte, 22 Maj 2014  mimoza xhemali
ku meret nje deshmi penaliteti dhe per sa kohe
E Diele, 04 Maj 2014  Anisa Duka
kerkes per deshmin e penalitetit
E Enjte, 24 Prill 2014  Adrian Haxhiu
Adrian Mehmet Haxhiu Pershendetje me duhet nje deshmi penaliteti ku mundem ta mar dhe per sa kohe meret?

Komento

Mesfushori i Olympiakosit, shqiptari nga Struga me nënshtetësi zviceriane, Pajtim Kasami, është shpallur lojtari...
Ish traineri i Greqisë, portugezi Fernando Santos do të jetë traineri i ri i përfaqësueses së...
Qëndrimi i Frank Lampard-it tek Manchester Cuty ka gjasë të shtyhet deri në shkurt të 2015-s, sipas Sky...
Manchester United vazhdon tatëpjetën, teksa të dielën u mund 5-3 nga Leicester City. Për një nga legjendat...
Daniele de Rossi do të mungojë nga ndeshjet vendimtare me Manchester Sity dhe Juventus, pasi siç bëri të ditur...
Avantazh të SYRIZA-s kundrejt Demokracisë së Re konstatojnë dy sondazhet e fundit. Në sondazhin e publikuar...
Që nga e premtja 19 shtator ka hyrë në fuqi amendamenti për makinat e pasiguruara, sipas të cilit u rikthehen...
Për tremujorin e tretë të këtij viti do të kemi për herë të parë ritme pozitive zhvillimi,...
Drekë pune do të kenë në Berlin, kryeministri grek Antonis Samaras dhe kancelarja gjermane, Angela Merkel, të...
Që nga e hëna, 15 shtator rikthehen masat kufizuese për qarkullimin e mjeteve në qendër të Athinës...


© Copyright 2003 - 2014  Tribuna   Te gjitha te drejtat e rezervuara WPP