0030 210 33 18 483

Shqipëria mposht Rumaninë dhe pretendon të vazhdojë në turin e dytë

19 Qershor 2016

Kombëtarja shqiptare ka mposhtur 1-0 Rumaninë me gol të sulmuesit Armando Sadiku në përballjen e të dielës në stadiumin e Lionit. Në Grupin A, Shqipëria e mbyll në vendin e trete me 3 pikë dhe tashmë shpreson tek rezultatet e grupeve te tjera për të kaluar me tej si një prej 4 më të mirave nga 6 vendet e treta. Ndeshja minutë pas minute Min 00:00 - Kendohet himni i dy ekipeve ne Stade de Lion Min 3? - Stancu ben goditjen e pare nga jashte zone, por topi perfundon siper kuadratit Min 5? - Rumunët kryejne nje tjeter sulm, por portier Berisha reagoi duke e pritur topin ne dy kohe Min 6? - Migjen Basha denohet me karton te verdhe per ngritje take Min 14? - Alibec tenton porten, por serish portieri Berisha tregohet deciziv. Min 22? - Lenjani humbet me portë bosh pas nje kombinimi perfekt. Min 29? - Shqiperia ka nisur te jete me agresive ne 10 minutat e treta. Min 32? - Lila nis nje vertikalizim per Hysajn qe nuk e kroson topin ne zone sic duhet ne drejtim te Sadikut. Min 35? - Memushaj afrohet tek portieri, por e dergon topin ne duart e portierit Tatarusanu. Nuk pasoi tek shoket e skuadres. Min 36? - Nje tjeter rast i shperdoruar nga Basha, qe pas pases nga goditja e kendit e Lenjanit, e hedh topin shume larg portes. Min 39? - Ajeti i nis Sadikut nje asist qe nga mbrojtja, por arbitri akordon pozicion jashte loje. Min 40? - Prej 20 minutash Shqiperia po kontrollon ndeshjen duke krijuar raste te shumta. Min 42? - Agolli dhe Hysaj po thyejne te gjitha aksionet e ndertuara nga krahet nga skuadra rumune. Min 43? - GOL / Sadiku kalon Shqiperine ne avantazh me goditje me koke pas nje krosimi . Min 45? - 2 minuta shtese para perfundimit te pjeses se pare. Nis pjesa e dytë Perfaqesuesja kuqezi ka bere nje pjese te pare te mrekullueshme perballe Rumanise, duke krijuar shume raste te mira per shenim goli. Me ne fund ia arriten fale Sadikut qe shenoi me koke pas nje krosi te Memushaj. Min 47? - Sadiku nuk arrin te stopoje mire nje kros te Memushaj gjate nje kundersulmi te kuqezinjve. Min 51? - Goditje denimi per Shqiperine. Memushaj kerkon te ndertoje nje skeme trekendeshi me Mavrajn ne zone. Ky i fundit nuk e arrin dot topin. Min 53? - Shqiperia po tregon nje forme te mire fizike me presingun dhe mbajtjen e topin qe po ben ndaj kundeshtareve Min 54? - Tensione ne porten e Rumanise para nje enceje te krosuar nga Memushaj, qe nuk perfundon sic duhet Min 56? - Rumania ben zevendesimin e pare, sulmuesi kryesor Alibec le fushen pas nje demtimi, duke i lene vendin Torje. Min 58? - Del nga loja autori i golit Armando Sadiku, futet Bekim Balaj. Min 65? - Balaj nuk arrin dot te godase fare prane portes rumune. Min 68? - Torje kryen nje goditje nga jashte zone, por e parrezikshme per portierin Berisha. Min 70? - Shqiperia nuk po le shume hapesira per sulmet rumune Min 71? - Rast i mire nga Rumania, por arbitri anesor ngre flamurin korrektesisht duke akorduar ofsajd. Min 73? - Pas nje gabimi ne mesfushe nga Memushaj, 2 lojtare rumune u hodhen ne kundersulm, por aksioni u thye nga Ajeti. Min 76? - Nje predhe e leshuar nga Andone nga anash zone godet shtyllen e portierit Berisha por topi perfundon jashte. Min 77? - Zevendesim ne ekipin shqiptar / Lenjani - Roshi. Min 83? - Lojtaret e Rumanise grinden me njeri-tjetrin kush te gjuaje goditjen e denimit. Presioni i kohes i ka futur ne panik rumunet. Min 85? - Mavraj godet ne rrjete te jashtme nje goditje kendi te hedhur nga Memushaj Min 89? - Memushaj ndeshkohet me karton te verdhe. Min 90? - 5 minuta shtesë.